Ukrajnában javasolják a felvételi ponthatár jelentős csökkentését a háborús körülmények miatt
Ukrajna··Forrás:Kiszó

Írta: Szerkesztőség
Háborús körülmények nehezítik a diákok helyzetét
Az ukrán parlament emberi jogi biztosa, Dmitro Lubinec arra kérte a kormányt és az oktatási minisztériumot, hogy csökkentsék a több tantárgyból álló nemzeti multiteszt (NMT) ponthatárát. Javaslata szerint a jelenlegi 150 helyett 130 pont legyen a felvételi küszöb.
Vizsgahelyzetek egyenlőtlensége és stressz
Lubinec hangsúlyozta, hogy a háborús helyzet, a gyakori légiriadók és az óvóhelyeken eltöltött hosszú órák, továbbá a technikai problémák miatt a diákok nem azonos körülmények között írják meg a vizsgát. Ez egyenlőtlen felvételi rendszert teremt, és komoly stresszt okoz több ezer fiatal számára.
Más javasolt változások
Az ombudsman több mint húsz panaszt kapott az NMT lebonyolításával kapcsolatban. Ezek alapján három fő intézkedést javasol:
- A ponthatár csökkentése 130 pontra
- Az apellációs jog visszaállítása hibás vagy vitatható tesztek esetén
- A tesztek és a helyes válaszok nyilvánosságra hozatala a vizsgaidőszak után
Az oktatási rendszer háborús helyzethez igazítása
Lubinec szerint nem szabad a háborús következményeket a diákokra hárítani, az államnak kell alkalmazkodnia a nehéz körülményekhez. Kiemelte, hogy a felvételi rendszernek is tükröznie kell a mostani valóságot, nem pedig további akadályokat állítani a fiatalok elé.
Forrás: Kiszó


