Lavrov a Washington szerepének tisztázását követeli az ukrajnai konfliktusban
Politika··Forrás:Karpat.in.ua

Írta: Szerkesztőség
Az amerikai-orosz csúcstalálkozó vitája
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter pénteken Moszkvában nyilatkozott arról, hogy egyértelművé kell tenni az Egyesült Államok szerepét az ukrajnai konfliktus rendezésében. Reagálva az amerikai diplomácia vezetőjének, Marco Rubiónak azon megjegyzésére, mely szerint a tavaly augusztusi alaszkai találkozón csak javaslatok születtek, de megállapodás nem, Lavrov rámutatott: az Egyesült Államok javaslatait megtárgyalták és az orosz fél elfogadta azokat.
A megállapodás kérdése
Lavrov kifogásolta, hogy az amerikai fél megállapodásként említené-e, ha egyik fél javaslatokat terjeszt elő, a másik pedig egyetért velük. Úgy vélte, hogy az ilyen hozzáállás nem túl elegáns. Hangsúlyozta, hogy már a csúcstalálkozó előtt Steve Witkoff amerikai különmegbízott is Moszkvába vitte az amerikai béketervet, amelyről Putyin elnök és Trump elnök is részletesen egyeztetett.
Moszkva látja az amerikai szándékot
Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő azt mondta, látják Donald Trump elnök és csapatának őszinte szándékát a békés rendezés előmozdítására. Rámutatott, hogy az amerikai fél eddig nem mondta, hogy feladná a közvetítést, Oroszország pedig nyitott az együttműködésre. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy az Egyesült Államok fegyverszállításaival és egyéb támogatásával nem tekinthető semlegesnek az ukrajnai konfliktusban.
A francia álláspont kritikája
Peszkov vitatta Emmanuel Macron francia elnök kijelentését, miszerint az Egyesült Államok már nem semleges fél. Hangsúlyozta, hogy a Kreml nem látott olyan amerikai nyilatkozatot, amely megerősítené ezt az álláspontot.
Forrás: Karpat.in.ua





