Lengyel válasz Szibiha Zelenszkij-elismerését bíró kritikájára
Politika··Forrás:Karpat.in.ua

Írta: Szerkesztőség
Feszültség a lengyel-ukrán viszonyban
Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter „stratégiai hibának” nevezte Volodimir Zelenszkij Fehér Sas-rendtől való megfosztását, mivel szerinte ez az intézkedés csak Moszkvának kedvez.
Lengyel válasz és álláspont
Ezzel szemben Zbigniew Bogutski, a lengyel elnöki hivatal vezetője kategorikusan kijelentette, hogy Lengyelország részéről nincs stratégiai hiba. Bogutski szerint a magyar hiba az ukrán fél döntése, amelynek keretében Zelenszkij elnök úgy döntött, hogy egy ukrán katonai egységet az UPA (Ukrajnai Felkelő Hadsereg) bűnözőiről nevez el.
A döntés háttere és jogi vonatkozásai
Bogutski rámutatott, hogy a döntés ellentétes volt a korábban megkötött megállapodásokkal. Emlékeztetett arra, hogy Karol Nawrocki, a lengyel elnöki hivatal vezetője már a kezdetektől felajánlotta a lehetőséget a kitüntetés visszavonására.
Diplomáciai lépések és az ukrán lehetőség
A folyamat során a Lengyelország részéről megtett lépések közé tartozott a felsőbb lelkészi kollégium összehívása, véleményének kikérése, valamint diplomáciai tárgyalások lebonyolítása, melyek lehetőséget adtak Ukrajnának, hogy fontolja meg döntését és visszavonja a kitüntetést. Ám Ukrajna nem élt ezzel a lehetőséggel, így Lengyelország körültekintően és nyugodtan hozta meg a döntést a kitüntetés visszavonásáról.
A vita rávilágít a lengyel-ukrán kapcsolatok egyik érzékeny pontjára, amely továbbra is nagy odafigyelést igényel a két ország között.
Forrás: Karpat.in.ua





